Jsem vlastníkem QNAP naší z roku 2016, bohužel již nevychází nové firmware a 'zamrzl' na v4.3.6, to o Synology nelze říct... :-/
Odpovědět1 0
O synology to právě říci lze :-) Na obou stranách se toto stává. O jaký typ jde? Co vím, tak u QNAPu je podpora FW dlouhá (ikdyž samozřejmě ve chvíli, kdy HW nezvládne novější funkce apod., tak už na novou řadu nedosáhne, ale i tak se původní série FW udržuje).
Odpovědět0 1
Mam Synology, nechci flameware, jen se drobne ohradim: mam "J" jebku z roku 2012 a stale ma podporu nejnovejsiho DSM OS. Pravda sedmickovou verzi ktera brzy vyjde uz podporovat nebude, ale 7 let podpory nejnovejsiho SW je docela slusne.
Odpovědět2 0
Ani náhodou. Před čtrnácti dny jsem v jedné firmě upgradoval DS211J z DSM 3.2 -1944 na DSM 6.2.4-25556 Upgrade 7. To je od (2011-10-25) do (2023-05-02). A to ten NAS je odhadem tak z roku 2010. Mimochodem, jede na vnitřní oddělené síti 24/7 a za celou dobu s ním prý nebyl jediný problém. Teď došlo k výměně disků kvůli kapacitě a taky už nevyhovovala podpora SMB pouze ve verzi 1, to vyřešil upgrade DSM.
Odpovědět0 0
"Lze sice využít přiřazení IP adresy automaticky (DHCP), nicméně pro NAS je obvykle vhodnější nastavit adresu staticky, aby se např. po výpadku proudu a restartování routeru s jistotou objevil na stejné IP adrese."
V domácí případně SOHO síti nastavování adres obvykle řídí routeru prostřednictvím vlastního DHCP serveru. Na routeru si tedy uživatel nastaví, která zařízením mají mít statickou adresu a jakou ji mají mít. Ostatní zařízení pak mají adresu zapůjčenou náhodně z rozsahu, který si uživatel na daném routeru také nastaví.
Nastavením adresy na samotném NAS zařízení (To se ovšem týká všech zařízení, tedy i počítačů, tiskáren, televizí, a jiných.) může dojít ke konfliktu a to v případech, kdy router (např. po výpadku elektrické energie) přiřadí dotčenou adresu jinému zařízení dříve a následně pokud bude NAS chtít tu samou adresu, tak ji nezíská, neboť je již přidělena. Pravděpodobně nezíská ani jinou a uživatel dané zařízení neuvidí v LAN.
Odpovědět0 0
Tak můžete mít omezený rozsah adres přidělovaných přes DHCP a věcem mimo nastavit fixní adresy, ale taky mi přijde jednodušší to nastavit na jednom místě než to řešit u každého zařízení extra. Alespoň je pak vidět, co už je nastavené.
Odpovědět1 0
Mam TS-328 s FW 4.4.1.1146, snažil jsem se přidat repozitář qnap.eu dle příkladu, ale i když jsem si na qnap.eu vytvořil účet a zadal ho do NASu, tak to nefunguje.
Odpovědět0 0
Kdyz koukam na ty screeny, tak obcas zaplacu nad prekladem do ceske verze.... Napr. "Nejlepsich 5 aplikaci podle vyuziti pameti", "Jednotka krytu [celkem 1 jednotek]", "Vynutte pouze zabezpecene pripojeni HTTPS"...
Odpovědět1 0
v článku je spousta zajímavých infirmací, nicméně podle názvu jsem čekal že zde budou infirmace čím je tak jedinečný.. srovnání s konkurencí atp.
Odpovědět0 0
To příjde :-)
Odpovědět0 0
Hoho, tak tohle je paráda - palec hore :) QNAP sice má na webu český manuál ohledně QTS, ale mít navíc praktické informace z pohledu uživatele je nádhera. Alespoň mám kam směrovat své koncáky ;)
Ten qnapclub.eu depositář je zajímavá informace, našel jsem tam i emby a spoustu, spoutu dalších věcí! - asi nainstaluju i Red Alert :-D
Plex je pak přímo v App centru, ale KODI je jednoznačně pecka, to bez debat.
Odpovědět0 0
Emby, plex chapu. K cemu ale KODI na NASu ?
Odpovědět0 0
Jsem na KODI zvyklý, dá se hodně rozšiřovat, tedy podporuje spoustu addonů (mimojiné se dá pořešit i Netflix, HBO go, O2 tv...) a navíc je zdarma.
Odpovědět0 0
Me kodi popisovat nemusite, pouzival jsem jej hodne dlouho, abych vedel ze to zase takova slava jak popisujete neni (viz. ten Netflix atd.)
Kazdopadne proc na NASu? Vim ze nektere modely QNAP maji HDMI vystup a moznost DO, ale cele to reseni mi prijde docela nestastne. Musim mit NAS pobliz televize, bude HW omezen moznost i NASu.
Rozumejsi reseni samostatny NAS umisteny tam kde o nem nebudu vedet a u TV pasivne chlazeny prehravac (v mem pripade AppleTV)... a diky Emby a Plexu moznost z nasu si prehrat cokoliv kdekoliv, i mimo sit
Odpovědět0 0
Nemám problém mít třeba konkrétně TS-453Be přímo v obýváku, propojené s TV a pouštět věci přes KODI.
Nicméně, už jsem slyšel i některé historky o uživatelích, kteří si pořídili rackovou QNAP NAS s HDMI, koupil 2 čínské adaptéry, které použil pro propojení KODI přes ethernet kabel.
Ale HDMI není jen pro multimediální využití (na NAS tohle všechno beru jako bonus, uživatel to může či nemusí použít), zajímavé je řešení použít NAS i jako pracovní stanici, buď s VM Win nebo pomocí Linuxové stanice.
Odpovědět0 0
To uz pak muzu mit bezne PC na linuxu a dostanu v podstate to same a pravdepodobne levneji a univerzalneji.
Ja naopak nevidim ani tu mmoznost propojeni prez HDMI jako duvod davat to nekam kde me to bude potencionalne rusit - od toho ma v byte vyhraznou "technickou" mistnost kde je veskere zazemi. Navic prehravam na vice zarizeni nez jen na jednu jedinou TV.
Odpovědět0 0
Pokud si chcete vytvořit své vlastní řešení, s vlastní isntalací aplikací, s vlastním nastavením, s vlastním řešením problémů apod., tak to zálěží čistě na vás, nikdo vám toto neupírá. Naopak ostatní mohou využít již hotové řešení s QNAP NAS :-)
Ale myslím si, že tento článek si rozhodně zasluhuje spíše praktické komentáře směrem k danému obsahu...
Odpovědět0 0
Nevidim nic nepraktickeho na techto prispevcich, naopak... ze by nouze o argumenty a snaha zahrani do autu?
Pokud mam v planu z toho zarizeni prehravat, pouzivat to jako PC atd. tak je opravdu rozumnejsi a levnejsi koupit si PC, zvolit nekterou z linuxovych distribuci a provozovat to takto... nejsem pak omezen moznostmi QTS
A prave i zduvodu omezeni QTS vidim jako rozumnejsi zvolit samostatny prehravac k TV (nebo schopnou smartTV) a nemusim NAS nevhodne umistovat k TV do obyvaciho pokoje...
Odpovědět0 1
Proč do autu? Přeci, když tohle obsahově přínáší konkrétní informace o QTS a jeho možností, tak to vítám jako možnost diskuze a komentáře na dané téma. Když bych si chtěl postavit PC, tak si najdu jiný článek tomu určený.
Jestli máte nějaké zkušenosti s QTS a podělíte se o ně, rád si je přečtu, či případně zjistím tímto něco nového.
Odpovědět0 0